Welke vechtkunst is het meest effectief?
door Marcel de Jong
Een van de meest gestelde vragen in de vechtkunst is welke vechtkunst het meest effectief is. Een eenduidig antwoord op die vraag is echter niet te geven.
Er bestaan vele soorten vechtkunsten die allemaal hun waarde hebben. Van al die kunsten wordt je weerbaarder dan je was en ontwikkel je je fysiek en mentaal. Het zijn de nuances waar het om draait.
Sommige vechtkunsten richten vooral zich op persoonlijke ontwikkeling, in fysieke of mentale zin, door het doen van bepaalde oefeningen. Kunsten als Iaido, Kyudo en Tai Chi richten zich vooral op mentale ontwikkeling, terwijl kunsten als Boksen en Tae Bo zich vooral richten op fysieke ontwikkeling. Kunsten zoals TKD, Muay Tai, Aikido richten zich gelijkelijk op ontwikkeling van zowel de mentale als fysieke kant. De verhouding tussen ontwikkeling en weerbaarheid is laten we zeggen 80:20.
Al deze kunsten zijn effectief in het bereiken van het doel dat zij zich hebben gesteld, en zijn aan te merken als "traditionele" vechtkunsten.
Andere vechtkunsten richten zich op effectief zelfverweer, en daar zijn wij (kenpo Karate), JKD en Krav Maga voorbeelden van. Hier ligt de verhouding tussen ontwikkeling en weerbaarheid andersom, op 20:80 (bij Krav Maga meer naar de 10:90).
Het probleem ontstaat als "traditionele" vechtkunsten gaan pretenderen effectief zelfverweer te onderwijzen, omdat dit vanuit een marketing oogpunt bepaalde voordelen heeft, of andersom als wij vanuit het Kenpo ineens gaan beweren dat je er zo lekker rustig van wordt.
Kortom de effectiviteit van een vechtkunst wordt bepaald door de mate waarin jouw persoonlijke doelstelling overeen komt met de doelstelling van die bepaalde vechtkunst.
I het jouw doelstelling om op een effectieve hedendaagse manier te leren jezelf te verdedigen in een sportieve omgeving waar een goede sfeer hangt? Dan moet je zeker niet nalaten om eens Kenpo Karate te proberen. Daarnaast adviseren wij altijd om ook bij andere vechtsportscholen te gaan kijken en de sfeer te proeven voordat je een keuze maakt.
Ik hoop dat ik je met dit artikel geholpen heb de vraag naar de meest effectieve vechtkunst te beantwoorden, want de enige die die vraag voor jou kan beantwoorden, ben je zelf.
© 2006, Marcel de Jong
|